Gəncədə təxminən 15 milyon manatlıq tikinti işləri görülüb
Gəncə Şəhər Statistika İdarəsi 2022-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə Gəncə şəhərində Əsas kapitala yönəldilmiş investisiyalar və tikinti müəssisələrinin fəaliyyəti vəziyyəti haqqında məlumatları açıqlayıb.
Əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitlər. Gəncə şəhərində 2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında əsas kapitala 37,0 milyon manat məbləğində vəsait yönəldilmişdir. İstifadə olunmuş vəsaitin 5,7 milyon manatı (15,4 faizi) məhsul istehsalı sahələrinin, 26,3 milyon manatı (71,1 faizi) xidmət sahələrinin, 5,0 milyon (13,5 faizi) isə yaşayış evlərinin tikintisinə sərf olunmuşdur. Əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitlərin 55,6 faizi dövlət, 44,4 faizi isə qeyri-dövlət sektoruna məxsus olmuşdur. Əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitlərin 33,8 milyon manatı və ya 91,4 faizi bilavasitə tikinti-quraşdırma işlərinin yerinə yetirilməsinə sərf olunmuşdur.
Əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitin ümumi həcmində büdcə vəsaitləri 55,6 faiz, müəssisə və təşkilatların vəsaitləri 8,9 faiz, əhalinin şəxsi vəsaitləri 35,5 faiz təşkil etmişdir.
Tikinti müəssisələrinin fəaliyyəti. Gəncə şəhərində 2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında fəaliyyət göstərən müəssisələr tərəfindən yerinə yetirilmiş işlərin həcmi 14,9 milyon manat təşkil etmişdir. Ümumi tikinti işlərinin 9,6 milyon manatını, yaxud 64,4 faizini hüquqi şəxslərin yerinə yetirdiyi tikinti işləri (ondan 45,9 faizini tikinti, yenidənqurma və genişləndirmə, 10,1 faizini əsaslı təmir, 5,8 faizini cari təmir işləri, 2,3 faizini sair işlər), təşkil etmiş, 35,9 faizi fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən yerinə yetirilmişdir.