Statistika Komitəsi əhalinin gəlirlərinin 19%-ə yaxın artdığını bildirir
2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2022-ci ilin yanvar-mart aylarında əhalinin gəlirləri nominal ifadədə 18,9 faiz artaraq 16 milyard manat təşkil etmişdir.
Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin yaydığı məlumatda bildirilir.
İlkin məlumatlara görə, 2022-ci ilin yanvar-mart aylarında ölkə əhalisinin nominal gəlirləri 16 milyard 5 milyon manat və ya hər nəfərə orta hesabla 1593,2 manat təşkil etmişdir. Bütün icbari və könüllü ödənişlər edildikdən sonra əhalinin sərəncamında 14 milyard 311,1 milyon manatlıq vəsait qalmışdır.
2022-ci ilin yanvar-fevral aylarında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı 2021-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 11 faiz artaraq 768,3 manat təşkil etmişdir. Əməkhaqqı neft-qaz sektorunda 3022,2 manat, qeyri neft-qaz sektorunda 724,5 manat təşkil etmişdir. Dövlət müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqları 714,8 manat, özəl müəssisələrdə isə 830,8 manat olmuşdur.
2022-ci ilin yanvar-mart aylarında istehlak qiymətləri indeksi (inflyasiya göstəricisi) 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12,2 faiz, o cümlədən ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə 17 faiz, qeyri-ərzaq malları üzrə 6,2 faiz, əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlər üzrə 10,1 faiz artıb.