Rəsmi işsizlərin sayı 3,5 dəfə artıb
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2019-cu il sentyabr ayının 1-i vəziyyətinə məşğulluq xidməti orqanlarında qeydiyyata alınmış işsiz şəxslərin sayı 70,9 min nəfər olub. Bu, 2019-cu ilin əvvəli ilə müqayisədə 3,5 dəfə çoxdur.
2019-cu il yanvar ayının 1-i vəziyyətinə məşğulluq xidməti orqanları tərəfindən ölkə üzrə rəsmi işsiz statusu verilmiş şəxslərin sayı 20,1 min nəfər idi.
Qadın işsizlərin nisbəti 37,2%-dən 35,3-ə düşüb.
İşsizlikdən sığorta ödənişinin orta məbləği ilin əvvəlində 196 manat ikən, Sentyabrın əvvəlində 233,5 manat təşkil edib.
2019-cu il sentyabrın 1-i vəziyyətinə ilkin məlumatlara əsasən iqtisadi fəal əhalinin sayı 5 milyon 191,2 min nəfər olmuş, onlardan 4 milyon 939,1 min nəfərini məşğul əhali təşkil etmişdir. Ölkədə işsizliyin səviyyəsi dəyişmir və iqtisadi fəal əhlinin 5% (253 min nəfər) təşkil edir.