Qətər: Özümüzü müdafiə etməyə hazırıq
Qətərin müdafiə naziri Xalid əl-Ətiyyə, "ölkəsinin lazım gəlsə özünü müdafiə etməyə hazır olduğunu" bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, "Sky News Britain" kanalına danışan Ətiyyə, "Hərbi müdaxilə mərhələsinə gəlməyəcəyimizə ümid edirik, ancaq biz hər zaman hazırlaşmalıyıq. Ölkəmizi müdafiə etməyə hazırıq",- deyib.
"Qətər tarix boyu asan udulan bir ölkə olmadığını göstərmişdir" ifadəsini işlədən Ətiyyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ), Bəhreyn və Misirin tələblərinin ölkənin suverenliyinə təcavüz mənası daşıdığını bildirib.
Qonşu ölkələrin Qətərdəki mövcud rejimi dəyişdirməyə çalışdığı barədə suala Ətiyyə, "1996-da şiddətli, 2014-də yumşaq çevriliş cəhdləri oldu. 2017-də də yumşaq çevriliş cəhdi söz mövzusudur" cavabını verib.
Ətiyyə, blokada tətbiq edən ölkələrin Qətəri "terroru dəstəkləmək və ikili standart tətbiq etmək" ittihamlarını isə rədd edib:
Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Yəmən, Misir və Bəhreyn 5 İyunda yaydıqları açıqlama Qətər ilə bütün diplomatik əlaqələrini kəsdiyini bildirmişdir. Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və Bəhreyndə, ölkələrinin hava məkanını Qətərə bağlayaraq, Qətərli diplomatların 48 saat ərzində ölkələrindən çıxmasını istəmişdi. Qətərə qarşı diplomatik mühasirəyə daha sonra başqa ölkələr də qoşulmuşdu.