Lavrov, azad olunmuş Azərbaycan ərazilərinin yenidən qurulmasına Rusiyanın qoşulmaqda maraqlı olduğunu açıqlayıb
Rusiya XİN başçısı qeyd edib ki, iki ölkə birgə layihələr üzərində işləyir və 2021-ci ildə ticarət dövriyyəsi rekord həddə çatıb.Rusiyanın iqtisadi subyektləri müharibədən sonra işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərinin yenidən qurulmasına qoşulmaqda maraqlıdırlar.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə günü Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla danışıqların yekunlarına dair mətbuat konfransında bildirib.
“Biz Rusiyanın iqtisadi subyektlərinin münaqişədən sonrakı yenidənqurmada Azərbaycan ərazilərinə qoşulmaqda maraqlı olduğunu təsdiqləyirik”, - o deyib.
Lavrov qeyd edib ki, iki ölkə birgə layihələr üzərində işləyir və 2021-ci ildə ticarət rekord həddə çatıb.
"Ticarət dövriyyəsinin xüsusi nailiyyətlərini qeyd etmək istərdim, keçən il rekord səviyyəyə - təxminən 3,5 milyard dollara çatıb." - nazir bildirib.
O, əlavə edib ki, Moskva və Bakının üzərində işləmək barədə "müfəssəl" razılaşdıqları yeni layihə Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizidir və onun bir hissəsi Rusiya Federasiyası, Azərbaycan və İran ərazisindən keçəcək.