İki Wall Street nəhəngi Rusiya istiqrazları ilə əməliyyatlardan imtina etdilər
ABŞ-da Rusiya istiqrazları üzrə əməliyyat məhdudiyyətlərindən sonra ABŞ-ın iki böyük bankı JPMorgan və Goldman Sachs Rusiya istiqrazları ilə bağlı əməliyyatlardan imtina etmək qərarına gəliblər.Wall Street-in iki ən böyük bankı JPMorgan və Goldman Sachs, Bayden administrasiyasının ABŞ investorlarına Rusiya istiqrazları ilə ticarət etməsinə qadağa qoymasından sonra bu əməliyyatlardan çəkildiklərini açıqlayıblar.
JPMorgan, ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət Ofisi (OFAC) ABŞ-dakı investorlara Rusiya istiqrazlarını almağı qadağan etdikdən sonra əməliyyatlardan çəkilib. Goldman Sachs sözçüsü isə sözügedən əməliyyatları dayandırdığını açıqlayıb.
"OFAC-ın yenilənmiş təlimatlarına və Goldman Sachs-ın Rusiya ilə əlaqəli əməliyyatlarını azaltmasına uyğun olaraq, şirkət Rusiya aktivləri ilə müəyyən market-meyker əməliyyatlarında iştirak etməyəcək",- Goldman Sachs-dan bildirilib.
ABŞ investorları Rusiya istiqrazlarını sata və ya saxlaya bilər, lakin yenilərini ala bilməzlər.