Rusiya Mərkəzi Bankı fiziki şəxslər üçün xaricə köçürmələrin məbləğini artırdı
İyunun 8-dən etibarən aylıq 150.000 dollar təşkil edəcəkİyunun 8-dən Rusiya Mərkəzi Bankı fiziki şəxslər - Rusiya Federasiyasının rezidentləri və dost ölkələrdən olan qeyri-rezidentlər üçün xaricə köçürmələrin məbləği üçün həddini ayda 50 000 dollardan 150 000 dollara qaldırır.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Mərkəzi Bankı məlumat yayıb.
"İyunun 8-dən etibarən Rusiya rezidentləri - fiziki şəxslər təqvim ayı ərzində Rusiya bankındakı hesablarından xaricdəki hesabına və ya başqa şəxsə 150 min dollardan çox olmayan və ya başqa xarici valyuta ekvivalentində pul köçürmək hüququna malikdirlər. Dost ölkələrdən olan qeyri-rezident fiziki şəxslər də eyni məbləğdə xarici hesablara pul köçürə bilərlər".
Əvvəllər limit 50.000 dollar idi.
Eyni zamanda, hesab açmadan pulköçürmə xidmətləri göstərən şirkətlər vasitəsilə Rusiya rezidentləri və dost ölkələrdən olan qeyri-rezidentlər bir ay ərzində 10 000 ABŞ dollarından çox olmayan məbləğdə və ya digər xarici valyutada ekvivalent məbləğdə pul köçürə biləcəklər. Əvvəllər bu yolla ayda 5000 dollardan çox pul köçürmək mümkün deyildi.
Bütün qeyri-rezidentlər üçün əmək haqqı şəklində aldıqları vəsaiti xaricə köçürmək imkanı qalır.
Köçürmə məbləğləri pul köçürmə tapşırığının verildiyi tarixə Mərkəzi Bank tərəfindən müəyyən edilmiş xarici valyutaların rubla qarşı rəsmi məzənnəsi ilə hesablanır.
Eyni zamanda, sanksiyaları dəstəkləyən ölkələrdən hüquqi şəxslərin xaricə köçürmələrinə qadağa qüvvədə qalır. Məhdudiyyətlər 30 sentyabr 2022-ci il daxil olmaqla etibarlıdır.