Kreml: Putin nüvə silahına əl ata bilər
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov deyib ki, Rusiya prezidenti Putin ölkələri üçün “təhlükə” görsələr, nüvə silahına əl atacaqlar.
Marja xəbər verir ki, Peskov CNN televiziyasında Kristian Amanpurun verilişinin qonağı olaraq Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı qiymətləndirmələr edib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Rusiyanın nüvə imkanlarından hansı şərtlərdə istifadə edəcəyi ilə bağlı suala Peskov, "Bizim daxili təhlükəsizlik anlayışımız var. O, ictimaiyyətə açıqdır, oxuya bilərsiniz. Nüvə silahının hansı hallarda istifadə oluna biləcəyi deyilir. Əgər ölkəmiz üçün ekzistensial təhlükə varsa, o zaman bu (nüvə silahı) bizim konsepsiyamıza görə istifadə oluna bilər”. -deyə cavab verib.
“Putin hələ öz məqsədlərinə çatmayıb”
Putinin Ukraynada indiyə qədər məqsədlərinə nail olub-olmaması ilə bağlı suala Peskov: "Hələ yox. O, hələ ki, məqsədlərinə çatmayıb" deyib.
Ukrayna müharibəsini “xüsusi hərbi əməliyyat” olaraq xarakterizə edən Peskov, “Əməliyyatımız əvvəlcədən müəyyən edilmiş plan və hədəflərə uyğun olaraq davam edir” deyib.
Peskov əlavə edib ki, bu əməliyyatın məqsədi Ukraynanı silahsızlaşdırmaq, onun neytrallığını təmin etmək, millətçi ünsürləri aradan qaldırmaq, Krımın Rusiyaya aid oldğunun, Donetsk və Luqanskın müstəqilliyinin tanımasıdır.