Ukraynada baş verən hadisələr fonunda Yaponiyada neftin qiyməti kəskin artıb
Cümə günü Ukraynada baş verən hadisələr fonunda Yaponiyada neftin qiyməti 2014-cü ilin oktyabrından bəri ən yüksək həddə çatıb.
Marja xəbər verir ki, Tokio Əmtəə Birjasının ticarət məlumatlarına əsasən, neftin hər kilolitrinin (6 289 barel) qiyməti 66 min yeni (570 dollardan çox) keçib.
"Kyodo" agentliyinin məlumatına görə, qiymət artımı ABŞ, Avropa İttifaqı, Britaniya, Yaponiya və bir sıra digər ölkələrin Rusiyaya qarşı tətbiq etdiyi sanksiyalar səbəbindən Rusiya neftinin tədarükünün mümkün azalması ilə bağlı qorxularla bağlıdır.
Bununla yanaşı, agentlik qeyd edir ki, qiymət artımı o qədər də böyük olmayıb, çünki Rusiyanın SWIFT beynəlxalq banklararası ödənişlər sistemindən çıxarılması ilə bağlı proqnozlar hələ də özünü doğrultmayıb.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin cümə axşamı səhər qondarma Donbass respublikalarının rəhbərlərinin müraciətinə cavab olaraq, xüsusi hərbi əməliyyat keçirmək qərarına gəldiyini bildirib. Rusiya lideri vurğulayıb ki, Moskvanın planlarına Ukrayna ərazilərinin işğalı daxil deyil. Rusiya Müdafiə Nazirliyi bildirib ki, Rusiya hərbçiləri Ukrayna şəhərlərinə zərbə endirmir, mülki əhaliyə təhlükə yoxdur, hərbi infrastruktur yüksək dəqiqlikli vasitələrlə sıradan çıxarılır.