Blinken: Rusiya Ukrayna hökumətini devirməyə çalışacaq
ABŞ-ın dövlət katibi Antoni BlinkenABC telekanalına müsahibəsində Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsini və Co Bayden administrasiyasının tətbiq etdiyi sanksiyaları dəyərləndirib.
Marja xəbər verir ki, ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken Rusiyanın Ukraynada Vladimir Zelenski administrasiyasını devirməyə çalışacağına inandığını deyib.
ABŞ rəhbərliyinin Moskvanı hədəf alan sanksiyalarının təsirli olmasını gözlədiklərini açıqlayan Blinken, "Rusiyanın ilk 10 maliyyə qurumunu və bank aktivlərinin 80%-ini hədəf aldıq. Bunun çox ciddi təsirləri olacaq" deyib.
Blinken, Rusiya qüvvələrinin Kiyevi hədəf almağa başladığını və şəhərin şimal, şərq və cənubundan mühasirə əməliyyatı keçirildiyini bildirib və şəhərin 24 saat ərzində ələ keçiriləcəyi barədə şərhlər üçün hazırda bir şey deyə bilməyəcəyini qeyd edib.
Blinken, “Putinin Ukraynada hökuməti devirməyə cəhd etdiyinə əminsinizmi? sualına "Mən əminəm ki, o, bunu sınayacaq." -deyə cavab verib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putinə qarşı birbaşa sanksiyalar variantının hələ də masada olduğunu bildirən Blinken əlavə edib ki, Putin Ukraynadan kənarda bir NATO ölkəsinə hücum edərsə, 5-ci maddə işə düşəcək.