ABŞ-dan Ukraynaya səyahət xəbərdarlığı
ABŞ Kiyev səfirliyinin əməkdaşlarının ailələrinə Ukraynanı tərk etmək təlimarı verib.ABŞ Dövlət Departamenti Kiyev səfirliyindəki əməkdaşlarının ailələrinə ehtimal olunan Rusiya müdaxiləsilə əlaqədar olaraq Ukraynanı tərk etmələri barədə təlimatlandırıb.
Marja xəbər verir ki, ABŞ Xarici İşlər Nazirliyi Rusiya ilə Ukrayna arasında gərginliyin artması fonunda Ukraynaya səyahət xəbərdarlığı edib.
Xəbərdarlıqda, "23 yanvar 2022-ci ildə Dövlət Departamenti ABŞ-ın Kiyevdəki səfirliyində birbaşa işə götürülən əməkdaşlarına Rusiyanın davam edən hərbi əməliyyat təhlükəsi səbəbindən Ukraynanı könüllü olaraq tərk etmələrinə icazə verib və diplomatların ailə üzvlərinin ölkəni tərk etmələri barədə göstəriş verib. Ukraynadakı ABŞ vətəndaşlarının kommersiya və ya digər şəxsi nəqliyyat variantlarından istifadə edərək ölkəni tərk etmələri qiymətləndirilir" xəbərdarlıqda deyilir.
Rusiyanın Ukraynaya qarşı hərbi əməliyyat planlaşdırdığına dair xəbərlərin olduğuna diqqət çəkən məlumatda, “Təhlükəsizlik şərtləri gözlənilməzdir və hər an, xüsusən də Ukrayna sərhədləri boyunca, Rusiyanın nəzarəti altında olan Krımda və Ukraynanın şərqində pisləşə bilər", - deyilir.
Açıqlamada, mümkün hərbi əməliyyatda ABŞ-ın Ukraynadakı diplomatik fəaliyyətlərinin də təsirlənəcəyi bildirilib və Ukraynadakı ABŞ vətəndaşlarından da əlaqə üçün onlayn forma doldurmaları istənilib.