Bayden 1 trilyon dollarlıq qanunu imzaladı
“Sizə söz verirəm: həyatınız yaxşıya doğru dəyişəcək!”ABŞ prezidenti Co Bayden bir neçə ay davam edən gərgin müzakirə və səsvermədən sonra, ABŞ-dakı infrastruktur sistemlərinin yenidən qurulması və təkmilləşdirilməsinə dair qanun layihəsini imzalayıb.
Marja xəbər verir ki, 1,2 trilyon dollarlıq investisiya paketi ölkə tarixində ən iri proqramlardan biridir.
İnvestisiya paketinin yarısına qədəri - 550 milyard dolları 5 il müddətində avtomobil yollarının, körpülərin, hava limanlarının, su, qaz və enerji sistemlərinin, liman və kanalların, həmçinin ictimai nəqliyyat infrastrukturunun yenidən qurulması və yeni obyektlərin inşası üçün nəzərdə tutulub.
Proqramın qalan hissəsi hesabına həm yeni iş yerlərinin yaradılması, həm də təmiz enerji, genişzolaqlı internet və telefon rabitəsi xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, eləcə də elektrikli avtomobillər üçün enerjidoldurma məntəqələrinin yaradılması nəzərdə tutulur.
“Biz uzun müddət dünyanın ən yaxşı iqtisadiyyatına malik olmaqla öyünmüşük. Amerikanın ən yaxşı və təhlükəsiz yol, nəqliyyat və aeroport sistemlərinin olduğunu iddia etmişik. Bugün isə, nəhayət ki, bunları gerçəyə çeviririk. Mənim Amerika xalqına mesajım: Amerika yenidən irəli doğru gedir və sizin həyatınız yaxşıya doğru dəyişəcək”. - Bayden imzalanma mərasimindəki çıxışında qeyd edib.
Bununla belə, reytinq və etimad problemi ilə üzləşən prezident 1,8 trilyon dollara yaxın növbəti proqramını - sosial xidmətlər və dəstək paketini də qanunverici orqandan keçirməlidir.
Ötən həftəsonu Washington Post və ABC media qurumlarının birgə təşkil etdiyi rəy sorğusunda amerikanların cəmi 41 faizi Baydeni prezident kimi dəsdəklədiklərini, 39%-i isə onun iqtisadi siyasətini bəyəndiyini bildirib.