Finlandiya Rusiya şirkətlərinin hesablarını kütləvi şəkildə bağlayır
Finlandiya bankları kütləvi şəkildə Rusiya kapitallı şirkətlərin hesabların bağlayır və yeni hesablar açılmır.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Federasiyasının ölkədəki ticarət missiyasından bildirilib.
Problem 2015-ci ildə, Krımın ilhaqına və Donbasdakı müharibəyə cavab olaraq Qərbin sanksiyalar dalğasından sonra ortaya çıxıb və o vaxtdan həll olunmayıb.
"Bu cür hallar narahatlıq doğurur", - Rusiya ticarət missiyasının rəhbəri Anton Loginov Finlandiya rəsmiləri ilə keçirilən dəyirmi masa zamanı bildirib.
"Hazırda "Norilsk Nikel" və "Rosatom" kimi böyük dövlət şirkətlərinin iştirakı ilə layihələr də daxil olmaqla, Finlandiya iqtisadiyyatına 3 milyard dollardan çox Rusiya birbaşa sərmayəsi yatırılıb. Bank problemlərinin ortaya çıxması təkcə Rusiya investorlarına deyil, Finlandiya iqtisadiyyatına da təsir edir, çünki Finlandiyanın hüquqi şəxsləri olan şirkətlər ən böyük işəgötürənlər və vergi ödəyiciləri arasındadır və onların fəaliyyəti regional inkişafın lokomotividir", - ticarət nümayəndəsi deyib.
Finlandiya Maliyyə Nəzarəti Agentliyinin Departament direktoru Pekki Vasara bildirib ki, Avropa Birliyi maliyyə qanunvericiliyinin sərtləşdirilməsi ilə əlaqədar olaraq, Finlandiya bankları xarici müştərilərə xidmət göstərilməsi ilə bağlı qərar verərkən risklərin qiymətləndirilməsindən çıxış edirlər.
Rusiya rəsmiləri problemin həllinə çalışır. Rusiya Federasiyası Mərkəzi Bankı və Finlandiya Maliyyə Nəzarəti Agentliyi arasında məsləhətləşmələr planlaşdırılır.