Rusiyada yeni fırıldaqçılıq növü: stendap-şou və teatr adı altında insanları soyurlar
Bir “bilet”ə görə qiymət 2-8 min rubl arasında dəyişir...Son aylarda Rusiya internet bazarında müxəlif formada fırıldaqçılıq halları daha da genişlənib.
Marja xəbər verir ki, hazırda ən çox yayılmış üsul stendap-şou və teatr tamaşalarına bilet satışı adı altında bank kartlarından vəsait oğurlanmasıdır.
Mexanizm maraqlıdır: Rusiyada məşhur olan teatrların saytlarının bənzəri yaradılır və saytın dizaynı, strukturu, kontenti tamamilə eyni olur. Afişada olan “tamaşa”ya bilet almaq üçün vətəndaşlar saxta ödəniş sisteminə yönəldilir və ödəniş edərək “bilet” alır. Tamaşaya baxmaq üçün teatra getdikdə isə aldadıldıqlarını öyrənirlər.
Oxşar üsul stendap-şoulara bilet satışında da tətbiq olunur. Son 1 il ərzində bu tipli komediya şoularına tələbat 2,5 dəfə artıb. Fırıldaqçılar isə vətəndaşların marağından məharətlə istifadə edir. Saxta teatr və şou bileti təklif edən saytların sayı yay mövsümünün əvvəlində 32 idisə, hazırda 350-dən çoxdur.
Vətəndaşlardan bir dəfəyə oğurlanan vəsait regionlarda 2 min rubl, Moskva və digər iri şəhərlərdə isə 8 min rubla qədər dəyişir.
Rusiyada geniş yayılmış internet fırıldaqçılığından biri də koronavirus əleyhinə saxta peyvənd pasportlarının satışıdır. Ölkənin istehlakçı hüquqları üzrə rəsmi qurumu - Роскомнадзор son 1 ayda saxta peyvənd pasportu təklif edən minə yaxın sayt və səhifəni bloklayıb.