Dünyada hər dəqiqə 11 insan aclıqdan ölür – YENİ HESABAT
Müharibələr, koronavirus və iqlim dəyişikliyi bu vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Bir tərəfdə mənasız silahlar və daha çox varlanan zənginlər, digər tərəfdə bir tikə çörəyə möhtac milyonlarla insan...Dünyada aclıq və pis qidalanmadan ölənlərin sayı son 1 ildə 6 dəfə artıb.
Marja xəbər verir ki, Oxfam beynəlxalq xeyriyyə təşkilatının “Aclıq Virusu dəfələrlə artır” adlı yeni hesabatı bütün bəşəriyyəti narahat edən yeni məqamları üzə çıxarıb.
Hazırda dünyada hər dəqiqə 11 insan aclıq və pis qidalanma səbəbindən ölür. Planetdə 155 milyon şəxs kəskin ərzaq çatışmazlığı şəraitində yaşayır və ölümlə üz-üzədir. Bu isə ötən ilin göstəricisindən 20 milyon nəfər çoxdur. Müqayisə üçün bildirək ki, ölüm hallarında ikinci yerdə COVID-19 gəlir: hər dəqiqə 7 nəfər.
Aclığın başlıca səbəbi müharibələr, son 2 ildə isə əlavə olaraq koronavirus pandemiyası və iqtisadi vəziyyətin pisləşməsidir. Aclıqdan ən çox əziyyət çəkən ölkələr Əfqanıstan, Efiopiya, Cənubi Sudan, Suriya və Yəməndir. Koronavirusun ən çox vurduğu ölkələr – Hindistan, Cənubi Afrika və Braziliya da yeni “aclıq episentrlərinə” çevrilməkdədir.