SƏBA fermerlərə GMO nəhənginin toxumlarını təklif edir
Bu gün “Səba” şirkətlər qrupu rəsmi press-reliz və press-reliz ilə bərabər foto yayıb.
Fotoda “DoPont” və “Pioner” şirkətlərinin loqoları əks olunub. “Səba” bildirir ki, törəmə şirkəti “Qarabağ Taxıl” bu şirkətlərin toxumlarını fermerlərə təklif edir.
Nəzərinizə çatdıraq ki, “DoPont” dünyada gen mühəndisliyinin öncüllərindən biridir. Bu şirkətin saytında bildirilir ki, GMO - genetik modifikasiya olunmuş orqanizmlər deməkdir və genin aktivləşdirilməsi və kənar genin əlavə edilməsilə alınan bitkilər və ya mikroblar GMO sayılır.
Azərbaycanda GMO məhsul və toxumların idxalı, satışı və becərilməsi qadağandır.
“Səba” şirkətlər qrupu “Səba” toyuq ətləri ilə də məşhurdur. Şirkət quşları “Qarabağ Taxıl”ın becərdiyi qarğıdalının yemləri ilə bəsləyir.
Bu gün “Qarabağ Taxıl” müəssisəsi fermerlərə qarğıdalı və soya toxumu satışına başladığını elan edib.
“Səba” şirkəti bildirir ki, həm hüquqi, həm də fiziki şəxslər yüksək keyfiyyətə malik toxum almaq üçün “Qarabağ Taxıl”a müraciət edə bilərlər. Müəssisə həm öz istehsalı olan, həm də eksklüziv distribüteri olduğu beynəlxalq şirkətlərin qarğıdalı və soya toxumlarını təklif edir.
“Dünyada məşhur qarğıdalı toxumu istehsalçısı “Pioneer” şirkətinin Azərbaycanda eksklüziv distribüteri kimi, “Qarabağ Taxıl” bu brendin toxumlarını da təqdim edir. “Pioneer” qarğıdalı toxumları 50 və 80 min ədədlik kisələrdə satılır”,- şirkətin məlumatında deyilir.
Qeyd edək ki, “Pioneer” şirkəti “DoPont” şirkətinə bağlıdır.
Şirkətdən bildirilib ki, Azərbaycanın ilk özəl pilot taxılçılıq təsərrüfatı olan “Qarabağ Taxıl” 5 ilə yaxındır ki, qarğıdalı əkini ilə məşğul olur. Sağlam təsərrüfat yaradan “Qarabağ Taxıl” yalnız qeyri-GMO toxumlardan məhsul becərir. Ölkədə ilk dəfə böyük ərazidə soya əkini də bu müəssisənin adı ilə bağlıdır. Fermerlər “Qarabağ Taxıl”ın sınaqdan çıxmış, yüksək keyfiyyətə və məhsuldarlığa malik qarğıdalı və soya paxlası toxumlarını müəssisədən ala bilərlər.
Əlavə edək ki, "GMO Dupont" yazaraq mövzu haqqında ətraflı məlumat toplaya bilərsiniz.