Katalonyadakı parlament seçkisini separatçılar qazandı
İspaniyanın Kataloniya Muxtar Bölgəsindəki parlament seçkilərində separatçı partiyalar (müstəqillik tərəfdarları) hökumət qurmaq çoxluğunu təmin edə biliblər.
"Marja" xəbər verir ki, Kataloniya Muxtar Bölgəsində, birtərəfli müstəqillik elanından sonra mərkəzi hökumətin buraxdığı 135 üzvlü yerli parlamentin yeni üzvlərini təyin etmək üçün seçki keçirilib.
Seçkinin nəticəsinə görə, separatçılardan Kataloniya Avropa Demokrat Partiyası (PDeCAT) ilə Kataloniya Demokratik Uyğunlaşma Partiyasının (CDC) yaratdığı "Kataloniya Üçün Birlikdə Koalisiya" 34 (21,68 faiz), Kataloniya Respublikaçı (ERC) 32 (21,41 faiz) və Xalq Birliyi Namizədliyi Partiyası (CUP) 4 deputat (4,45) yeri təmin edib.
Müstəqillik tərəfdarları hökumət qura bilər
Müstəqillik tərəfdarları 70 kreslo əldə edib və hökuməti qurmaq üçün minimum say olan 68-i keçib. 2015 seçkilərində 72 yer əldə edən separatçı partiyalar, güc itirsə də hakimiyyəti saxlamağı bacarıb.
Nəticə, müstəqillik elanından sonra vəzifəsindən azad edilən, haqqında həbs qərarı çıxarılan Kataloniya Üçün Birlikdə Koalisiya lideri və keçmiş rəhbər Carles Puigdemonta yenidən prezidentlik yolu açılıb. Qaçdığı Belçikadan İspaniyaya dönməsi vəziyyətində haqqında həbs qərarı olan Puigdemontun, ölkəyə qayıdıb qayıtmayacağı bu mərhələdə bilinmir.