2023-cü ildə Ukraynada taxıl istehsalının təxminən 30 faiz azalacağı proqnozlaşdırılır
"2023-cü ildə Ukraynada taxıl yığımı təxminən 38 milyon ton təşkil edəcək ki, bu da ötən illə müqayisədə 27,4% azdır".
Marja xəbər verir ki, bunu Rusiyada Qış Taxıl Konfransında ProZerno Analitik Mərkəzinin baş direktoru Vladimir Petriçenko bildirib.
"2022-ci ildə Ukraynada yığılan taxıl 52,4 milyon ton təşkil edib, 2023-cü ildə 38 milyon ton təşkil edəcəyi gözlənilir", - Petriçenko öz təqdimatında bildirib.
Yeni 2023-2024-cü il mövsümündə buğda məhsulunun 14 milyon ton (-26%), qarğıdalının 21 milyon ton (-21%), arpanın 2 milyon ton (-65%) olacağı qiymətləndirilir.
Analitik mərkəzin baş direktorunun sözlərinə görə, bu il fevralın 22-nə Ukrayna artıq 30,8 milyon ton taxıl ixrac edib.
"Ukrayna taxılı açıq-aydın bizim buğdadan ucuz satılır. Kasıb ölkələrə çatdırılması şüarı ilə təşkil edilən bu taxıl dəhlizi normal kommersiya prosesidir, burada humanitar heç nə yoxdur", - ekspert qeyd edib.
"Bu mövsüm dünyada taxıl məhsulu 1,7% azalacaq"
Cari kənd təsərrüfatı mövsümündə dünya taxıl yığımı qarğıdalı və düyü üçün əlverişsiz proqnoza görə 1,7% azalaraq təqribən 2,8 milyard tona düşəcək.
Belə bir proqnoz cümə günü Altay diyarında keçirilən Qış Taxıl Konfransında BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) Rusiya Federasiyası ilə əlaqə üzrə məsləhətçisi İqor Şpakov bildirib.
Buğda məhsulunun istehsalında isə artım baş verəcəyi gözlənilir.
"Ümumilikdə, buğda üzrə dünyada rekord göstərici - məhsulun 794 milyon tona çatacağı gözlənilir ki, bu da ötən mövsümlə müqayisədə 2,02%, yaxud fiziki ifadədə 16 milyon ton çoxdur", - Şpakov bildirib.