ABŞ-ın ticarət kəsiri 2022-ci ildə rekord həddə çatıb
2022-ci ildə kəsir 948,1 milyard dollar olubABŞ-ın xarici ticarət kəsiri 2022-ci ildə əvvəlki illə müqayisədə 12,2% artaraq 948,1 milyard dollar olmaqla rekord həddə çatıb.
Marja xəbər verir ki, bunu ABŞ Ticarət Nazirliyinin çərşənbə axşamı açıqladığı məlumatlar göstərir.
2022-ci ildə əmtəə və xidmətlər üzrə kəsir 2021-ci ildəki 845 milyard dollarla müqayisədə 103 milyard dollar artaraq 948,1 milyard dollar təşkil edib.
Dekabr ayında kəsir 10,5% artaraq 67,4 milyard dollara çatıb.
2022-ci ildə ABŞ-ın ixracı 2021-ci ilə müqayisədə 453,1 milyard dollar artaraq 3 trilyon dollardan çox olub, idxal 2021-ci ildən 556,1 milyard dollar artaraq 3,96 trilyon dollar təşkil edib.
Dow Jones-un məlumatına görə, ABŞ-ın ticarət kəsiri artıq üçüncü ildir ki, tarixi maksimuma çatır. Əgər 2022-ci ildə bu rəqəm 948,1 milyard dollar təşkil edibsə, altı il əvvəl rəqəm bunun yarısı idi. Agentlik qeyd edir ki, ABŞ uzun illər ərzində böyük ticarət kəsiri ilə üzləşib və adətən bu, iqtisadi göstəricilərə ciddi təsir göstərmir.