BVF: "Tavan qiymət" məhdudiyyəti Rusiyanın neft ixracına mənfi təsir etməyəcək
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) proqnozuna görə, Rusiya xam neftinin ixracı G7-nin "tavan qiymət" məhdudiyyətindən təsirlənməyəcək.
Marja xəbər verir ki, BVF-nin yaydığı proqnozda deyilir:
“G7-nin müəyyən etdiyi cari neft qiymətləri iləə Rusiya ticarətinin sanksiyaları qəbul etmiş ölkələrdən onları tətbiq etməyən ölkələrə yönəltdiyi üçün Rusiyanın xam neft ixracına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərməsi gözlənilmir”.
G7 ölkələri, Avropa İttifaqı və Avstraliya keçən il dekabrın 5-dən öz tabeliyində olan gəmilər və ərazilər üçün dəniz yolu ilə tədarük edilən Rusiya neftinin barelinə 60 dollarlıq qiymət həddini tətbiq ediblər. Bundan əlavə, 2023-cü il fevralın 5-dən neft məhsulları üçün maksimum qiymətlər qüvvəyə minəcək,
Dekabrın 27-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin cavab tədbirləri haqqında fərman imzalayıb, fevral ayından etibarən bu məhdudiyyətə qoşulan alıcılara Rusiya neftinin tədarükünü qadağan edib.