Dekabrda Tokioda qiymət artımı son 40 ildə ilk dəfə 4%-ə çatıb
Tokioda qiymət artımı 2022-ci ilin Dekabr ayında 2021-ci ilin eyni ayı ilə müqayisədə, 1982-ci ilin aprelindən sonra 40 il 8 ayda ilk dəfə olaraq 4% təşkil edib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə NHK telekanalı məlumat yayıb.
Belə ki, bitki yağı 32,5%, qazlı içkilər 15,6%, idxal olunan ət 13,1%, şokolad 9,2%, süd 8,6% bahalaşıb. 2021-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə qazın qiymətləri 36,2%, elektrik enerjisinin qiymətləri 26% bahalaşıb.
İlkin məlumatlara görə, ötən il Tokioda qiymətlər 2,2% artıb. 2014-cü ildə istehlak vergisinin artırılması ilə bağlı olan qiymət artımı istisna olmaqla, belə dərəcələr 1992-ci ildən sonra 30 ildə ilk dəfə müşahidə edilir.
"Qiymətlərin 4% artması mağazalarda və digər pərakəndə ticarətdə qiymət artımının (dalğasının) genişlənməsi ilə əlaqədardır. Biz dəyişiklikləri diqqətlə izləyirik", - ölkənin Milli İşlər Nazirliyi telekanala istinadən bildirib.