Avrozona 2022-ci ili təkrəqəmli inflyasiya ilə başa vurub
Avrozonada illik inflyasiya dekabr ayında yavaşlayıb. Eurostat-ın məlumatına görə, 19 avrozona ölkəsində illik inflyasiya noyabrdakı 10,1%-dən dekabrda 9,2%-ə enib.Avro Bölgəsində istehlak qiymətləri dekabr ayında 2021-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,2% artıb. Beləliklə, Avro Bölgəsi 2022-ci ili təkrəqəmli inflyasiya ilə başa vurub.
2022-ci ildə Avropa Mərkəzi Bankı tarixi faiz artımlarına qərar verib, bunun nəticəsində inflyasiya birrəqəmli səviyyəyə düşüb.
Avropa Birliyinin (AB) Statistika Təşkilatı Eurostatın ilkin məlumatlarına görə, Avro Bölgəsində istehlak qiymətləri dekabr ayında əvvəlki ilin eyni ayı ilə müqayisədə 9,2% artıb. İqtisadçılar illik inflyasiyanın 9,5 faiz olacağını gözləyirdilər. Noyabrda Avro zonasında illik inflyasiya 10,1 faiz olaraq qeydə alınmışdı.
Dekabrda aylıq mənfi inflyasiya (deflyasiya) qeydə alınıb. Dekabrda Avrozonada istehlak qiymətləri noyabr ayı ilə müqayisədə 0,3 faiz azalıb. İqtisadçılar 0,1 faiz azalma gözləyirdilər.
Dekabr ayında Avro zonasında illik baza inflyasiyası 5,2 faiz təşkil edib. Bu məlumat üçün gözlənti 5,1% idi.