Neft, ABŞ-da boru kəmərindəki sızma ilə əlaqədar olaraq bahalaşır
Bazar ertəsi axşam dünya bazarında neftin qiyməti 3% artıb.Bazar ertəsi axşam dünya bazarında neftin qiyməti 3% artıb.
Marja xəbər verir ki, bazarlar ABŞ-dakı Keystone Boru Kəməri Sistemi ətrafındakı vəziyyətə reaksiya verir və eyni zamanda Çinin koronavirus siyasətini izləyir.
Bakı vaxtı ilə saat 20.37-yə olan məlumata görə, Brent markalı neftin qiyməti 3,13% artaraq 78,48 dollar/barelə, WTI markalı neftin qiyməti 4% artaraq 73,86 dollar/barelə çatıb.
Ötən cümə axşamı enerji şirkəti TC Energy bildirib ki, ABŞ-ın Nebraska ştatında neft sızmasından sonra Kanada və ABŞ-dan keçən Keystone Boru Kəməri Sistemi ilə nəqli dayandırıb. Bazar ertəsi Reuters yazıb ki, investorlar hələ də boru kəməri ətrafındakı vəziyyətdən narahatdırlar və şirkət sızmanın səbəbini axtarmaqda davam edir.
Bundan əlavə, bazarlar Çində koronavirus məhdudiyyətlərinin tədricən yumşaldılmasına reaksiya verir. Karantin rejimlərinin yumşaldılması Çin iqtisadiyyatının fəallığına müsbət təsir edir və bu da öz növbəsində “qara qızıl”a tələbatı artırır.
Bazar analitikləri bildiriirlər ki, Çinsə koronavirus ilə bağlı məhdudiyyətlərin tədricən yumşaldılması neftə tələbatın daha da artmasına səbəb olmalıdır.