ABŞ neftin 2022-ci il üçün qiymət proqnozunu endirib
ABŞ Energetika Nazirliyinin Enerji İnformasiya Administrasiyasının (EIA) hesabatına əsasən, ABŞ Energetika Nazirliyi 2022-ci ildə Brent markalı neftin qiyməti ilə bağlı proqnozunu bir barel üçün 102,13 dollardan 101,48 dollara endirib.
Marja xəbər verir ki, həmçinin Agentlik Brent neftin qiymətinin 2023-cü ilin əvvəlində bir barel üçün 90 dollardan yuxarı təşkil edəcəyini gözləyir. ABŞ Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, 2023-cü ildə neftin qiyməti orta hesabla bir barel üçün 92 dollara çata bilər.
WTI markalı xam neftin qiyməti 2022-ci ildə 95,22 dollar/barel, 2023-cü ildə isə 86,36 dollar/barel səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Bundan əlavə, ABŞ Energetika Nazirliyi 2022-ci ildə bu ölkədə gündəlik neft hasilatı proqnozunu 40 min barel artırıb - gündəlik 11,87 milyon barrelə qədər. 2023-cü ildə gözlənilən hasilat həcmi 30 min barel artırılaraq gündəlik 12,34 milyon barrelə qaldırılıb.