"Biz inflyasiyanın aşağı salınmasında irəliləyiş əldə edirik"
ABŞ prezidenti Co Bayden oktyabr ayı inflyasiya məlumatlarını qiymətləndirib.
"Bugünkü məlumatlar göstərir ki, biz iqtisadi artım və iş yerlərinin yaradılması sahəsində əldə etdiyimiz bütün irəliləyişlərdən əl çəkmədən inflyasiyanın azaldılmasında da irəliləyiş əldə edirik", - Bayden deyib.
İqtisadi planın nəticə verdiyini qeyd edən Bayden, inflyasiyanın normal səviyyəyə qayıtmasının zaman tələb edəcəyini əlavə edib.
ABŞ Əmək Nazirliyinin bu gün açıqladığı məlumatlara görə, İstehlakçı Qiymətləri İndeksi (CPI) oktyabr ayında aylıq 0,4 faiz, illik isə 7,7 faiz artaraq gözləniləndən daha çox yavaşlayıb.
"Oktyabrda ABŞ-da istehlak qiymətləri indeksi sentyabrda 8,2% artdıqdan sonra oktyabrda 7,7% artıb", - ABŞ Əmək Nazirliyinin press-relizində bildirilir.
Analitiklər illik faiz inflyasiyanın 7,9 - 8%-ə qədər yavaşlayacağını gözləyirdilər. Beləliklə, illik inflyasiya analitiklərin proqnozundan daha çox yavaşlayıb.