FED rəhbəri ABŞ-da tənəzzül riskini qiymətləndirib
Fed rəhbəri Pauell deyir ki, ABŞ-da tənəzzülün olub-olmayacağını heç kim bilmir.ABŞ-ın tənəzzülə girib-girməyəcəyini heç kim bilmir.
Marja xəbər verir ki, bunu FED rəhbəri Jerome Powell (Cerom Pauell) bildirib.
Pauell Federal Açıq Bazar Komitəsinin iclasından sonra keçirilən mətbuat konfransında, "Heç kim bilmir ki, tənəzzül olub-olmayacaqdır. Və əgər olacaqsa, onda bu tənəzzül nə qədər pis olacaq",- deyib.
Pauel qeyd edib ki, FED-in vəzifəsi qiymət sabitliyini bərpa etmək və güclü əmək bazarını qoruyub saxlamaqdır.
Dünən ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (FED, ABŞ Mərkəzi bankı) baza faiz dərəcəsini 0,75 bənd də artıraraq illik 3,75-4% səviyyəsinə qaldırıb. Tənzimləyici baza dərəcəsini ardıcıl dördüncü dəfə 0,75 bənd artırıb. FED, koronavirus pandemiyasının ağır iqtisadi nəticələrinə cavab olaraq faizlərini illik 0-0,25%-ə qədər plansız endirmişdi.
FED qeyd edib ki, gələcək faiz artımlarının tempini müəyyən edərkən monetar sərtləşdirmənin iqtisadi aktivliyə və inflyasiyaya birgə təsirini nəzərə alacaq.