Benzinlə işləyən avtomobillərə qadağa
Müasir texnologiyanın inkişaf etdiyi və ətraf mühitin mühafizəsinin daha da aktuallaşdığı bir dövrdə yanacaqla deyil, elektriklə işləyən nəqliyyat vasitələrinin (elektromobillərin) əhəmiyyəti artır. Təsadüfi deyil ki, dünyada son bir neçə il ərzində belə avtomobillərin sayı xeyli çoxalıb.
Artıq bir sıra nəhəng avtomobil şirkətləri yaxın illərdə daxiliyanma mühərrikli avtomobillərin istehsalını dayandırmaq üçün xüsusi strategiya hazırlayıblar. “Reuters” agentliyinin yaydığı xəbərə görə, dünən Avropa Parlamenti 2035-ci ildən sonra Avropa İttifaqı ölkələrində daxiliyanma mühərrikli avtomobillərin satışını qadağan edən qərar qəbul edib.
Qadağa 2050-ci ilə qədər Avropada neytral iqtisadiyyat yaratmaq planının bir hissəsidir. Ekspertlərin fikrincə, yeni qərar Avropa ölkələrinin elektromobillərə keçidini sürətləndirməlidir ki, bu da atmosferə atılan yanacaq qazlarının miqyasını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa kömək edəcək.
Avropa Parlamentinin deputatı Paskal Kanfen bunu tarixi qərar adlandırıb. Hazırda Avropada tullantıların 16 faizi avtomobil sektorunun payına düşür, lakin yaxın onilliklər ərzində bu sahədə müsbət nəticələr əldə etmək mümkün olacaq.