Putin: "Ən vacib məsələ sülhü təmin etməkdir"
"Ən vacib məsələ sülhü təmin etmək və Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafı üçün şərait yaratmaqdır. Çünki nəqliyyat infrastrukturunun açılması, yeni marşrutların yaradılması Ermənistanın sosial-iqtisadi inkişafına kömək olacaqdır".
Marja.az xəbər verir ki, bunu Rusiya preizdenti Vladimir Putin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla görüşü zamanı deyib.
Putin bildirib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişə uzun illərdir davam edir, ona son qoymaq lazımdır.
Rusiya Federasiyasının Prezidenti ümid edir ki, Azərbaycan və Ermənistan liderləri ilə üçtərəfli sammit növbəti addımları atmağa imkan verəcək.
"Bilirəm ki, bunu etmək üçün sizin siyasi iradəniz var və biz bunu hər cür dəstəkləyirik. Biz sizinlə indi və sonra üçtərəfli formatda işləməliyik ki, irəliləməyə imkan verəcək əsas məqamları tapaq", - Rusiya Federasiyasının prezident bildirib.
Putin qeyd edib ki, problemin öhdəsindən gəlmək üçün böyük səylər lazımdır: “Əslində biz üçümüz Astanada görüşəndə artıq bu barədə müzakirəyə başlamışıq”.
Rusiya Federasiyasının Prezidenti xüsusi olaraq qeyd edib ki, Ermənistan qədim zamanlardan və bu günə kimi Rusiyanın strateji tərəfdaşı və müttəfiqi olub. O əlavə edib ki, Rusiya üçün “bu, xüsusi vəziyyətdir”.
Mən həqiqətən ümid edirəm ki, biz nizamlanma istiqamətində irəliyə doğru addımlar ata biləcəyik”, - Putin yekunlaşdırıb.