Rusiyanın ehtiyatları sentyabrda "əriyib"
2022-ci il oktyabrın 1-nə Rusiya Federasiyasının beynəlxalq ehtiyatları 540 milyard 688 milyon dollar təşkil edib ki, bu da sentyabrın əvvəli ilə müqayisədə 4,41% (və ya 24 milyard 972 milyon dollar) azdır. 2021-ci il oktyabrın 1-nə beynəlxalq ehtiyatlar 614 milyard 122 milyon dollar təşkil etmişdi. Son 12 ayda ehtiyatlar 73 milyard 434 milyon dollar "buxarlanıb".Rusiya Mərkəzi Bankının açıqladığı məlumatlara görə, ölkənin beynəlxalq ehtiyatları 2022-ci il oktyabrın 1-nə sentyabrın 1-i ilə müqayisədə 4,4 faiz və ya 25 milyard dollar azalaraq təxminən 565 milyard dollardan 540 milyard dollara düşüb.
Marja xəbər verir ki, beynəlxalq ehtiyatlar xarici valyuta, BVF-nin ehtiyat mövqeyi, qızıl və Rusiya Mərkəzi Bankı və Rusiya hökuməti tərəfindən idarə olunan digər ehtiyat aktivlərindən ibarətdir.
Qərb ölkələri Ukraynadakı müharibə səbəbindən Rusiya Mərkəzi Bankının ehtiyatlarının təxminən yarısına çıxışı dondurmuşdur.
Rusiya Mərkəzi Bankı sözügedən addıma qarşı hüquqi prosedurlara başlayacaqlarını açıqlayıb.