BVF: Ərzaq qıtlığı 141 milyon ərəbi təhdid edir
Ərəb Dövlətlərində təxminən 141 milyon insan ərzaq çatışmazlığı ilə bağlı problemlərlə üzləşə bilər.
Marja xəbər verir ki, bunu bazar ertəsi Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) idarəedici direktoru Kristalina Georgiyeva Ər-Riyadda ərzaq təhlükəsizliyinə dair konfransda deyib.
"Ərəb dünyasında 141 milyon insan ərzaq təminatında çətinliklə üzləşə bilər, bu, əhalinin üçdə birini təşkil edir. Aydındır ki, onlar humanitar yardıma güvənməməlidirlər. Onlar yerli istehsala, yaxşı paylama sisteminə, yaxşı anbarlara arxalanmalıdırlar", - o deyib.
Georgiyevanın fikrincə, ərəb ölkələrinin hakimiyyət orqanları “əhalini təkbaşına qidalandırmaq” imkanına malik olmalıdır. "Biz bütün bu sahələrdə əməkdaşlığı intensivləşdirəcəyik", - o bildirib.
İyul ayında BVF qlobal iqtisadiyyatın perspektivləri ilə bağlı hesabat təqdim edib. Ərzaq və enerji qiymətlərinin bahalaşması, eləcə də tələb və təklif balanssızlığı ilə bağlı problemlər səbəbindən dünyada inflyasiyanın əvvəlcədən proqnozlaşdırılandan daha sürətlə artdığı vurğulanıb.