"İsveç iqtisadiyyatını acınacaqlı aqibət gözləyir, işsizlik artacaq"
Gələn il İsveç iqtisadiyyatının tənəzzülə uğrayacağı və işsizliyin artacağı gözlənilirİsveç İqtisadiyyat İnstitutuna (Konjunktur İnstitutet - Kİ) görə, görə tənəzzül qapıdadır. Əvvəllər qorxulduğundan daha sürətli və daha dərin gəlir.
Marja.az İnstituta istinadən xəbər verir ki, yeni proqnozda gələn il işsizliyin artacağı proqnozlaşdırır.
İqtisadiyyat İnstitutunun çərşənbə axşamı açıqladığı son proqnozunda, yüksək inflyasiya və Riksbankın əsas faiz dərəcəsini yüksəltməyə reaksiyasının ev təsərrüfatlarının alıcılıq qabiliyyətini sürətlə aşağı saldığı bildirilir.
İqtisadiyyat İnstitutu İsveç iqtisadiyyatının gələn il ərzində tənəzzülə uğrayacağını gözləyir. Əvvəlki proqnozla müqayisədə İsveç iqtisadiyyatını daha acınacaqlı aqibət gözləyir, ocümlədən əmək bazarı ilə bağlı.
İnstituta görə, işsizlik 2023-cü ildə artacaq. Onların son proqnozuna görə, işsizlik səviyyəsi 2023-cü ildə 7,4 faizdən (iyun ayı proqnozu) 7,7 faizə yüksələcək. Daha sonra 2024-cü ildə 8 faizə çatacağı gözlənilir. İyun ayında İnstitut işsizliyin 2024-cü ildə 7,4 səviyyəsində olcağını nəzərdə tuturdu.
“Zəif tələb tendensiyası gələn il İsveç iqtisadiyyatının tənəzzülə girməsinə səbəb olacaq. Əmək bazarı hələ də güclüdür və bu il məşğul insanların sayı sürətlə artıb. Gələn il tənəzzül o deməkdir ki, işçi qüvvəsinə tələb daha az olacaq və işsizlik artacaq”, - Kİ qeyd edib.