Asiya İnkişaf Bankı qida böhranını azaltmaq üçün 14 milyard dollar ayıracaq
Asiya İnkişaf Bankı (AİB) Asiya və Sakit Okean hövzəsində kəskinləşən ərzaq böhranını yumşaltmaq və qida sistemlərini iqlim dəyişikliyinin və biomüxtəlifliyin itirilməsinin təsirlərinə qarşı gücləndirməklə uzunmüddətli ərzaq təhlükəsizliyini yaxşılaşdırmaq məqsədilə hərtərəfli dəstək proqramı çərçivəsində 2022-2025-ci illər ərzində ən azı 14 milyard dollar ayırmağı planlaşdırdığını açıqlayıb.
Sözügedən yardım paketi AİB-in bu il rekord səviyyəyə çatan yoxsulluq və ərzaq qiymətlərinin bahalaşması səbəbindən təxminən 1,1 milyard insanın sağlam qidalanmadan məhrum olduğu regionda ərzaq təhlükəsizliyinə göstərdiyi dəstəyi daha da genişləndirir. Maliyyələşdirmə əsasən təsərrüfat vəsaitləri, qida istehsalı və bölüşdürülməsi, sosial müdafiə, suvarma və su ehtiyatlarının idarə edilməsi daxil olmaqla sektorlarda mövcud və yeni layihələr vasitəsilə yönəldiləcək.
“Bu, Asiyada çoxlu sayda yoxsul ailələri ac və dərin yoxsulluğa düçar etmiş böhrana vaxtında verilən cavabdır. İqlim dəyişikliyinin təsirləri daha da pisləşmədən və regionun çətin qazanılmış inkişaf nailiyyətlərini daha da pisləşmədən indi hərəkətə keçməliyik. Dəstəyimiz yaxın perspektivdə həssas insanlara, xüsusən də həssas qadınlara kömək etmək üçün hədəflənmiş, inteqrasiya olunmuş və təsirli olacaq, eyni zamanda yaranan və gələcək ərzaq təhlükəsizliyi risklərinin təsirini azaltmaq üçün qida sistemlərini gücləndirəcək,” - AİB-in 55-ci İllik Yığıncağında çıxış edən AİB prezidenti Masatsuqu Asakava deyib.
Rusiyanın Ukraynaya hücumu əsas ərzaq məhsulları və gübrə tədarükü sistemini pozdu, iqlim dəyişikliyinin təsirləri, pandemiya ilə bağlı tədarük problemləri və dayanıqsız kənd təsərrüfatı qlobal qida zəncirində problem yaratdı.
Asiya və Sakit Okean regionu ərzaq çatışmazlığı məsələlərinə qarşı həssasdır, çünki bu regionun bəzi ölkələri idxal olunan əsas xammal və gübrədən asılıdır. Hətta Ukraynanın işğalından əvvəl AİB-in aşağı gəlirli üzv ölkələrində əhalinin əhəmiyyətli bir hissəsi üçün qida onsuz da əlçatmaz idi.
AİB-in ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı yardımı həssas insanlara dəstək olmaqla yanaşı, açıq ticarəti təşviq edəcək, kiçik fermer təsərrüfatlarının istehsalını və yaşayış vasitələrini yaxşılaşdıracaq, gübrə çatışmazlığını aradan qaldıracaq və onun səmərəli istifadəsini və ya üzvi alternativlərini təşviq edəcək, qida istehsalı və paylanmasına investisiyaları dəstəkləyəcək, qidalanmanı yaxşılaşdıracaq və iqlimi gücləndirəcək.
"Uzunmüddətli yanaşmamızın mühüm hissəsi təbii ehtiyatları qorumaq və regionun ərzaq məhsullarının çox hissəsini istehsal edən və paylayan fermerlərə və aqrobizneslərə dəstək olmaq və onun istehlakçılara səmərəli şəkildə çatmasını təmin etmək üçün açıq ticarəti təşviq etməkdir," Asakava bildirib.
Proqram çərçivəsində yardım bu il başlayacaq və 2025-ci ilə qədər davam edəcək.