Səfərbərlik başlayandan sonra Moskvada kirayə mənzillərə tələbat azalıb
Moskvada son bir həftə ərzində kirayə mənzillərə tələbat 10%, bahalı mənzillərə isə 50%-ə qədər azalıb. Mütəxəssislərin fikrincə, əhalinin paytaxtdan getməsi ilə əlaqədar bəzi boşalmış mənzillər endirimlə təklif olunur və ya satışa çıxarılır.Cyan portalının məlumatına görə, Sentyabrın 21-də Rusiyada qismən səfərbərlik elan edildikdən sonra Moskvada mənzillərin kirayəsi üçün müraciətlər əvvəlki həftə ilə müqayisədə azalıb.
Marja RBC-ya istinadən xəbər verir ki, Moskva və Sankt-Peterburqda kirayə mənzillərə tələbat sentyabrın əvvəlinə nisbətən 10%, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 15% azalıb.
Cyan.Analytics-in rəhbəri Aleksey Popov deyir ki, sentyabrda azalma 2022-ci ilin fevral ayının sonunda, Ukraynada hərbi əməliyyatların başlanmasından sonra Moskvada mənzil kirayəsinə tələbin həftə ərzində 14% azaldığı bazar reaksiyası ilə müqayisə edilə bilər.
Paytaxtda dəbdəbəli daşınmaz əmlaka tələbat daha çox azalıb. Bu seqmentdə tələb 50% çöküb. Eyni bazar reaksiyası 2020-ci ildə, COVID-19 pandemiyasının başlanğıcında müşahidə edilmişdi.
Müştərilər indi müqavilələrinə xitam verirlər, onların bəziləri ailələrinin yanında olmaq üçün başqa bölgələrə, bəziləri başqa ölkələrə gedir, bəziləri isə iqtisadi vəziyyət fonunda daha ucuz mənzillər seçir.
“Cyan”ın məlumatına görə, sentyabrın 21-dən sonra Moskva bazarında təklifin həcmi artıb: icarəyə verilən mənzillərin sayı 7% artıb. Bu, yeni təklifin həcminin artması və boşalan mənzillərin azalması ilə əlaqədardır.