Böyük Britaniyanın yardım üçün BVF-yə müraciət edəcəyi proqnozlaşdırılır
Tanınmış iqtisadçı Nouriel Rubini Böyük Britaniyanın baş naziri Liz Trassı və onun kabinetini iqtisadi siyasətdə səriştəsiz adlandırıb.Amerikalı iqtisadçı Nuriel Rubini xəbərdarlıq edib ki, Böyük Britaniyanın yeni baş naziri Liz Trassın iqtisadi siyasəti Böyük Britaniyanın Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) köməyinə ehtiyac duyacağına gətirib çıxara bilər.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Nyu York Universitetinin iqtisadiyyat professoru Nouriel Rubini şənbə günü Twitter-də Britaniya hökumətinin bir gün əvvəl təqdim etdiyi vergilərin azaldılması planını şərh edərkən yazıb.
Bir vaxtlar 2008-ci ilin maliyyə böhranını proqnozlaşdıran Roubini yazıb: "Böyük Britaniya inkişaf etməkdə olan bazar kimi qiymətləndirilir. 1970-ci illərə qayıdırıq. Stagflyasiya və təcili BVF yardımı istəmək lazımdır. Trass və onun kabineti bacarıqsızdır”.
"The Daily Telegraph" hesab edir ki, vergi endirimlərindən büdcə üçün ümumi itirilmiş gəlir ildə təxminən 45 milyard funt sterlinq (49 milyard dollar) ola bilər ki, bu da Britaniya ÜDM-inin 1,8%-i ilə müqayisə edilə bilər. Nəşrə görə, elektrik enerjisinin qiymətlərinin dondurulması üçün subsidiyalar iki il ərzində büdcəyə 150 milyard funt-sterlinqə (163 milyard dollar) başa gələ bilər. Britaniya hökuməti yarım əsrdir ki, belə radikal addım atmayıb.
Bunun fonunda funtun məzənnəsi 1985-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəsini yeniləyib. Böyük Britaniyanın rəsmi valyutasının dəyəri psixoloji əhəmiyyətli 1,10 dollardan aşağı düşüb. Hazırda funt sterlinq 1,0847 dollara satılır ki, bu da ilin əvvəli ilə müqayisədə 19% aşağıdır.
Bu vəziyyətdə bir sıra ekspertlər funtun tarixdə ilk dəfə dollarla paritetə (1 funt = 1 dollar) çata biləcəyini istisna etməyiblər. İndiyə qədər funt sterlinq 25 fevral 1985-ci ildə Amerika valyutası qarşısında ən aşağı səviyyəyə enmişdi (hər funt üçün 1,054 dollar verilmişdi)
“The Daily Telegraph” aydınlaşdırıb ki, Böyük Britaniya sonuncu dəfə 1976-cı ildə BVF-dən kömək istəyib və onun təmin edilməsi şərtləri dövlət xərclərinin azaldılması və əsas bank dərəcəsinin artırılması olub.