Putin: Dünyada ərzaq qiymətləri Rusiyadan malların ixracı ilə bağlı problemlər səbəbindən qalxır
Rusiya prezidenti Vladimir Putin dünyada ərzaq məhsullarının qiymətinin qalxmasını Rusiyadan kənd təsərrüfatı məhsulları və gübrələrin ixracı ilə bağlı problemlərlə əlaqələndirib.
Marja xəbər verir ki, o bunu çərşənbə günü Şərq İqtisadi Forumunun (EEF) plenar iclasında sualları cavablandırarkən deyib.
"Vəziyyət yaxşılığa doğru dəyişir, lakin hələ də dünya ərzaq bazarlarında bütün istehlakçıların maraqlarını təmin etmək baxımından işləməyimizə mane olan müəyyən məhdudiyyətlər qalmaqdadır", - deyən prezident qeyd edib ki, bu məhdudiyyətlər "qiymətləri yüksəltməkdə davam edir".
"Formal olaraq gübrələrimizə, eləcə də qidaya qarşı sanksiyalar götürülüb, amma əslində məhdudiyyətlər var. Bu, o qədər hiyləgərcəsinə hazırlanmış, mürəkkəb vəziyyətdir ki, məhsullarımıza qarşı birbaşa sanksiyalar yoxdur, lakin logistika, gəmilərimiz, pul köçürülməsi, sığorta ilə bağlı məhdudiyyətlər var”, Putin bildirib.
"Ümid edirik ki, qalan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması istiqamətində işlər davam etdiriləcək", - Prezident əlavə edib.