Avropada böhran gözləntiləri artır - 50 FAİZİ KEÇDİ
Bloomberg-in sorğusuna əsasən, Avrozonada tənəzzül (böhran) riski 2020-ci ilin noyabrından bəri ən yüksək həddə çatıb, çünki enerji problemləri onsuz da rekord yüksək inflyasiyaya səbəb olur.Avro zonasında tənəzzül gözləntiləri 50 faizi keçib.
Marja xəbər verir ki, Bloomberg-in sorğusunda iştirak edən iqtisadçıların növbəti iki rübdə iqtisadi azalma olacağı barədə ehtimalları 60 faizə çatıb. Əvvəlki sorğu dövründə bu gözlənti 45 faiz idi.
Rusiyadan təbii qaz nəqlinin dayandırılmasının Avro Bölgəsinin ən böyük iqtisadiyyatı olan Almaniyaya təsir edəcəyi və Almaniya iqtisadiyyatındakı artımın bu rübdən etibarən dayanacağı gözlənilir.
Yaşayış xərclərinin artması regional şirkətlərə və ev təsərrüfatlarına mənfi təsir göstərir. Rusiyanın enerji satışını dayandırmaqla hədələmələri də ilin qalan hissəsi üçün narahatlıq doğurur. Bundan əlavə, bölgədəki quraqlıq səbəbindən tədarük çatışmazlığı daha da pisləşir.
İnflyasiyanın 2022-ci ildə orta hesabla 8 faiz, gələn il isə 4 faiz olacağı gözlənilir. Sorğu iştirakçıları inflyasiyanın 2024-cü ildə 2 faiz hədəfinə çatacağını gözləyirlər.
İqtisadçılar Avropa Mərkəzi Bankının iyul ayında olduğu kimi sentyabrda da faiz dərəcələrini 50 faiz bəndi artıracağını gözləyirlər.