Rusiya Mərkəzi Bankı faizini yenidən endirib
Rusiya Mərkəzi Bankı istehlak qiymətlərinin aşağı artım tempini nəzərə alaraq faiz dərəcəsini 1,5 faiz bəndi azaladaraq illik 8%-ə endirib.
"22 iyul 2022-ci ildə Rusiya Bankının Direktorlar Şurası əsas faiz dərəcəsini 150 bənd azaldaraq illik 8 %-ə endirmək qərarına gəlib. İstehlak qiymətlərinin cari artım tempi aşağı olaraq qalır və bu, illik inflyasiyanın daha da yavaşlamasına şərait yaradır. İşgüzar aktivliyin azalması iyun ayında Rusiya Bankının gözlədiyindən daha yavaşdır. Rusiya iqtisadiyyatı üçün xarici şərtlər çətin olaraq qalır və iqtisadi aktivliyi əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırmaqda davam edir”, - Rusiya Mərkəzi Bankı açıqlamasında qeyd edib.
Tənzimləyici faiz dərəcəsini orta hesabla 2022-ci ildə illik 10,5-10,8%, 2023-cü ildə 6,5-8,5% və 2024-cü ildə 6-7% diapazonunda proqnozlaşdırır.
Mərkəzi Bank 2022-ci ilin ikinci yarısında faiz dərəcəsinin aşağı salınmasının mümkünlüyünü qiymətləndirəcəyini bildirib.
Rusiya Bankı 2022-ci il üçün illik inflyasiya proqnozunu 14-17%-dən 12-15%-ə qədər yaxşılaşdırıb. 2023-cü il üçün proqnoz isə 5-7% səviyyəsində saxlanılıb.
Baza ssenarisində Rusiya Bankı 2022-ci ilin sonuna kimi illik inflyasiyanın 12-15%-ə düşəcəyini gözləyir.