İri aviaşirkət işçi çatışmazlığı səbəbindən 10 mindən çox uçuşu ləğv etdi
Böyük Britaniyanın “British Airways” aviaşirkəti işçi çatışmazlığı səbəbindən avqust ayından oktyabrın sonuna kimi daha 10 300 uçuşu təxirə salmaq qərarına gəlib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı Britaniyanın BBC Yayım Korporasiyası məlumat yayıb.
Xəbərə görə, aviabiletlərə tələbatın kəskin artması fonunda işçilərin çatışmazlığı şirkət üçün ciddi problemlərə səbəb olub. Ləğvlər Heathrow, Gatwick və City hava limanlarına təsir edəcək.
“British Airways” aviaşirkətinin COVİD-dən sonra trafikin bərpasına hazır olmaması səbəbindən aprel-oktyabr aylarında ümumilikdə 30 minə yaxın reys ləğv ediləcək.
Koronavirus pandemiyası zamanı aviaşirkət itkiləri azaltmaq üçün işçilərini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaq məcburiyyətində qaldı. Təkcə 2020-ci ildə şirkət, 10 min işçini, o cümlədən 4,7 min layner ekipajını işdən çıxarıb. Qalan işçilər isə 10%-dən 35%-ə qədər maaş kəsilməsini qəbul etməyə məcbur olublar.