Norveç hökuməti qaz işçilərinin tətilinə müdaxilə etdi
Norveç Əmək Nazirliyi tətilin Avropada enerji böhranını daha da pisləşdirəcəyindən narahat olduğu üçün tətilə müdaxilə edib və dayandırıb.Qaz işçilərinin başlatdığı tətilə Norveç hökuməti müdaxilə edib.
Marja xəbər verir ki, Norveç Əmək Nazirliyi tətilin Avropada enerji böhranını daha da pisləşdirəcəyindən narahat olduğu üçün tətilə müdaxilə edib və tətili dayandırıb.
Qaz sektoru işçilərinin təşkil etdikləri Lederne həmkarlar ittifaqının rəhbəri İudun İnqvartsen hökumətin qərarı ilə tətilin dayandırıldığını təsdiqləyib və işçilərin ən qısa zamanda işə qayıdacaqlarını vurğulayıb.
Norveçdən qaz hasilatının artacağı gözlənilir.
Ölkədəki qaz sənayesi işçilərinin əksəriyyətini təmsil edən həmkarlar ittifaqları əmək haqları ilə bağlı razılığa gələ bilmədikləri üçün tətilə qərar vermiş və maaşlarının artırılmasını tələb edərək tətilə başlamışdılar.
Tətil Böyük Britaniyaya və əksər Avropa ölkələrinə qaz tədarükünün azalmasına və qaz qiymətlərinin dörd ayın ən yüksək səviyyəsinə çatmasına səbəb olub.
Norveç hökuməti müəyyən şərtlər daxilində əmək mübahisələrinə müdaxilə etmək səlahiyyətinə malikdir.
"Financial Times" xəbər verir ki, tətilin həftənin sonuna qədər Norveçin qaz hasilatını təxminən 60 faiz azaldacağı gözlənilirdi.