Qazaxıstan birbaşa xarici investisiya axınını 25,5 milyard dollara çatdırmağı planlaşdırır
Qazaxıstan hakimiyyəti 2026-cı ildə birbaşa xarici investisiya axınını 25,5 milyard dollara çatdırmaq niyyətindədir.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı hökumətin iclasında milli iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Timur Jaksylykov bildirib.
"Dövlət başçısının tapşırığına uyğun olaraq, Milli İqtisadiyyat Nazirliyi Dünya Bankının iştirakı ilə dövlət qurumları və təşkilatları ilə birlikdə Qazaxıstan Respublikasının 2026-cı ilə qədər investisiya siyasəti konsepsiyasının layihəsini hazırlayıb. Əsas Konsepsiya layihəsində nəzərdə tutulan hədəf göstəricilər 2026-cı ilə kimi əsas kapitala investisiyaların səviyyəsini ÜDM-in 25,1%-ə və birbaşa xarici investisiya axınını 25,5 milyard dollara çatdırmaqdır”, - deyə o bildirib.
Onun sözlərinə görə, sənəd layihəsində üç əsas istiqamət üzrə strukturlaşdırılmış sistem xarakterli 45 konkret tədbiri özündə əks etdirən tədbirlər planı var. "Birincisi, investisiya ekosisteminin gələcək inkişafıdır. İkincisi, özəl sektorun investisiya fəallığının artmasına kömək etməkdir. Üçüncüsü, iqtisadiyyatın investisiya potensialının açılmasıdır", - Jaksylykov qeyd edib.