Nəhəng neft tankeri Venesueladan Avropaya yola düşür
İtaliyan şirkəti Eni-nin Venesueladan sifariş etdiyi neft tankeri yola düşməyə hazırlaşır.Ukraynanın işğalı ilə əlaqədar Rusiyaya qarşı sanksiyalar enerji bazarında tədarük çatışmazlığı yaratsa da, ABŞ-ın sanksiyalar tətbiq etdiyi digər ölkə Venesuela yenidən bazara daxil olur.
Marja Reuters-ə istinadən xəbər verir ki, İtaliyanın enerji şirkəti Eni-nin Venesueladan sifariş etdiyi nefti daşıyan 650 min barellik nəhəng neft gəmisi yola düşməyə hazırlaşır.
Təhvil verilsə, bu, Venesuelanın son iki ildə Avropaya ilk neft ixracı olacaq.
Reuters agentliyinin məlumatına görə, Venesuela da ikinci tanker üçün hazırlıq görür. Bu çatdırılmanın İspaniyanın Repsol enerji şirkəti üçün də hazırlandığı bildirilir.
May ayında ABŞ Venesuelaya qarşı sanksiyaların bir hissəsini yumşaltmaq qərarına gəlib. Bu çərçivədə ABŞ Chevron, Eni və Repsol şirkətlərinə Venesuelada qaz və neft hasilatına başlamaq üçün lisenziyalar verib.
Venesuelanın vitse-prezidenti Delcy Rodriguez Twitter hesabında, "Venesuellanın hökuməti, ABŞ-ın Avropa və ABŞ neft şirkətlərinə Venesuelada danışıqlar aparmaq və əməliyyatlarına yenidən başlamaq icazəsi verdiyi barədə xəbərlər doğrudur" ifadəsini işlətmişdi.