Marks & Spencer Rusiya bazarını tamamilə tərk edəcək
Böyük Britaniyanın geyim istehsalçısı Marks & Spencer Ukrayna hadisələri ilə əlaqədar Rusiya bazarını tamamilə tərk edəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə şirkətin çərşənbə günü yaydığı məlumatında deyilir.
Qeyd olunur ki, iri pərakəndə satış şirkəti mart ayında Rusiyaya malların çatdırılmasını dayandırıb, lakin işin hüquqi xüsusiyyətlərinə görə françayzi Rusiya bazarından tam çıxa bilməyib. Beləliklə, Rusiya Federasiyasında təxminən 50 Marks & Spencer mağazası açıq qalmağa davam edib. Yeni press-relizdə şirkətin nəhayət Rusiyanı tərk edəcəyi bildirilir.
2021-2022-ci illərdə Marks & Spencer-in Rusiya və Ukraynadakı satışlarının 102,5 milyon funt sterlinq (128,5 milyon dollar) təşkil etdiyi vurğulanıb. Həmçinin şirkət Ukraynadakı fəaliyyətini dayandırmaq məcburiyyətində qalıb, lakin hazırda mağazaları yenidən açmaq üzərində işləyir.
Marks & Spencer 1884-cü ildə İngiltərənin Lids şəhərində sahibkarlar Maykl Marks və Tomas Spenser tərəfindən təsis edilib. Londonda yerləşən şirkətin hazırda dünya üzrə 1000-dən çox mağazası var.