Avropa Rusiya neft və qazından xilas olmaq üçün 195 milyard avro xərcləməli olacaq
2030-cu ilə qədər Aİ enerji istehlakını 13% azaltmalı olacaqAvropa İttifaqı (Aİ) Rusiyadan enerji asılılığından xilas olmaq üçün qarşıdakı beş il ərzində əlavə 195 milyard avro xərcləyəcək.
Marja.az xəbər verir ki, bunu çərşənbə günü "Financial Times" qəzeti öz internet saytında yazıb. Belə bir büdcə Avropa Komissiyası (AK) tərəfindən sürətlənmiş enerji keçidi üçün hazırlanan layihədə göstərilib.
Nəşrin oxuduğu sənəddə deyilir ki, “Rusiyanın yanacaqlarından asılılığın sürətlə azaldılması bərpa olunan enerjiyə sürətləndirilmiş keçidlə mümkündür”. Bunun üçün 2030-cu ilə qədər Avropa İttifaqı enerji səmərəliliyi hesabına enerji istehlakını planlaşdırılan 9% əvəzinə 13% azaltmalıdır. Həmçinin bərpa olunan mənbələrdən enerji istehsalını iki dəfədən çox artıraraq, Avropa istehlakındakı payını 2020-ci ildəki 22%-dən 2030-cu ilə qədər 45%-ə çatdırmaq hədəflənir. AK-nin daha əvvəl təklif etdiyi hədəf 40% pay idi.
"Financial Times"ın məlumatına görə, layihənin rəsmi təqdimatı mayın 18-də planlaşdırılır.