Apreldə Rusiyanın beynəlxalq ehtiyatları 2,2% azalıb
2021-ci il mayın 1-nə ölkənin beynəlxalq ehtiyatları 590,476 milyard dollar təşkil edib.Rusiya Federasiyasının beynəlxalq ehtiyatları 2021-ci il mayın 1-nə 593,052 milyard dollar təşkil edib ki, bu da aprelin əvvəli ilə müqayisədə 2,2% (və ya 13,357 milyard dollar) azdır,
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Mərkəzi Bankının məlumatında deyilir.
2021-ci il mayın 1-nə isə Rusiya Federasiyasının beynəlxalq ehtiyatları 590,476 milyard dollar təşkil etmişdi.
Bundan əvvəl Rusiya Federasiyası Mərkəzi Bankının rəhbəri Elvira Nabiullina məlumat vermişdi ki, Qərbin sanksiyaları nəticəsində Rusiyanın təxminən 300 milyard dollar qızıl-valyuta ehtiyatları dondurulub.
Qərb ölkələri Rusiyanın Ukraynada xüsusi əməliyyatının başlamasından sonra Rusiya Mərkəzi Bankına qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Rusiya Federasiyasının qızıl-valyuta ehtiyatlarının dondurulması ilə yanaşı, Mərkəzi Bankın ehtiyatlarının və aktivlərinin idarə edilməsi ilə bağlı bütün əməliyyatlar, habelə onun adından fəaliyyət göstərən hər hansı hüquqi şəxs, təşkilat və ya orqanla əməliyyatlar qadağan edilib.