Ukraynaya 40 milyard dollara yaxın vəsaitin ayrılması təsdiqləndi
ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası Ukraynaya 40 milyard dollara yaxın vəsaitin ayrılmasını təsdiqləyib. Qanun layihəsi Kiyevə hərbi, iqtisadi və humanitar yardım üçün vəsaitin ayrılmasını nəzərdə tuturABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatası çərşənbə axşamı Ukraynaya təxminən 40 milyard dollar məbləğində əlavə yardımın ayrılması haqqında qanun layihəsini təsdiqləyib.
Marja.az xəbər verir ki, 368 konqresmen təşəbbüsün lehinə, 57-si əleyhinə səs verib. Qanun layihəsi indi baxılmaq üçün Senata göndəriləcək. Senatın Demokratik Çoxluğun lideri Chuck Schumer əvvəllər təşəbbüslə bağlı səsverməni mümkün qədər tez təşkil edəcəyinə söz vermişdi. Yuxarı palata tərəfindən təsdiq olunarsa, o, imza üçün ABŞ prezidenti Co Baydenə göndəriləcək.
Sənəd Kiyevə hərbi, iqtisadi və humanitar yardım üçün vəsaitin ayrılmasını nəzərdə tutur.
Bu əlavə maliyyə üçün Konqresə sorğu ABŞ prezidenti Co Bayden tərəfindən göndərilmişdi. O, qanunvericiləri onu dərhal təsdiq etməyə çağırıb ki, o, yaxın günlərdə müvafiq qanun layihəsini imzalaya bilsin. Bayden xəbərdarlıq etmişdi ki, əks halda Birləşmiş Ştatlar tezliklə Kiyevə yardımı dayandırmağa məcbur olacaq, çünki Konqresin əvvəlki resursları praktiki olaraq tükənib.