Neft ucuzlaşmaqda davam edir
Həftənin ilk ticarət günündə neftdə müşahidə edilən ucuzlaşma, bugün də sürətlənərək davam edir.
Marja.az xəbər verir ki, ABŞ xam nefti və Brent nefti 1 faizdən çox ucuzlaşıb. Bakı vaxtı ilə saat 08:40-da Brent nefti 1,25% ucuzlaşma ilə 104,62 dollardan ticarət olunub.
Avropa İttifaqının Rusiya nefti ilə bağlı embarqo planını yumşaldacağına dair xəbər axını neft bazarlarına təsir göstərib.
Bildirilir ki, Avropa Birliyinin daxili müzakirələrdən sonra Rusiya neftinə tətbiq edəcəyi sanksiyaları yumşaltması gözlənilir.
Avropaya Rusiya neftinin nəqlinə qadağa qoyulmasının Rusiyanın ən mühüm gəlir mənbələrindən biri olan neft ixracına ciddi ziyan vuracağı təxmin edilir.
Macarıstanın xarici işlər və xarici ticarət naziri Peter Szijjarto Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen və Macarıstanın baş naziri Viktor Orban arasında Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketi ilə bağlı keçirilən görüşdə qismən irəliləyiş əldə edildiyini açıqlayıb.
Budapeştdə keçirilən Orban-von der Leyen görüşündən sonra danışan Szijjarto, görüşdə Rusiyadan neft alışını qadağan etməyi planlaşdıran Avropa Birliyi Komissiyasının yeni sanksiyalar paketinin müzakirə edildiyini bildirib.
Nazir Szijjarto, "Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar paketi ilə bağlı AB Komissiyasının sədri ilə Budapeştdə keçirilən görüşdə qismən və kiçik irəliləyiş əldə edildi" deyib.
Szijjarto, yeni sanksiya paketinin hazırkı formada qəbul ediləcəyi təqdirdə ölkəsinin enerji təhlükəsizliyinə ciddi ziyan vuracağını və AB Komissiyasının yeni sanksiya qanun layihəsini hazırkı formada qəbul etməyəcəklərini bildirib.