Toshiba Rusiyada sifarişlərin qəbulunu və investisiyaları dayandırdığını açıqladı
Yaponiyanın “Toshiba” korporasiyası Ukraynadakı vəziyyətlə əlaqədar Rusiyada sifariş qəbulunu və investisiyalarını dayandırıb.
“Ukraynadakı vəziyyətə cavab olaraq, Toshiba qrupu sifariş qəbulunu və Rusiyaya sərmayə yatırmağı dayandırıb. Biz vəziyyəti izləməyə davam edəcəyik və münaqişənin tezliklə bitməsinə çox ümid edirik”, - Marja xəbər verir ki, Şirkətin yaydığı məlumatda deyilir.
Bundan əlavə, şirkət humanitar yardım məqsədilə 100 milyon yen ayırmaq niyyətindədir.
Şirkətin məlumatına görə, 2022-ci ilin birinci rübündə Rusiyanın ümumi gəlirdə payı 0,2% təşkil edir. Toshiba ümumi gəliri 3,340,000 milyon yen olaraq qiymətləndirir.
"Bütövlükdə biznesimizə təsir minimal olsa da, biz Toshiba Qrupunun fəaliyyətinə cari vəziyyətdəki dəyişikliklərin səbəb ola biləcəyi hər hansı əhəmiyyətli təsir barədə dərhal məlumat verəcəyik", - məlumatda qeyd edilib.
Bundan əvvəl Yaponiyanın beş şirkəti Rusiyaya ixracını dayandırmışdı: Panasonic, Hitachi Construction Machinery, Komatsu, Tadano və Yamaha Motor. Şirkətlər bu qərarı iqtisadi və logistik çətinliklərə görə veriblər.
Ukraynada xüsusi hərbi əməliyyat başlayandan sonra Yaponiya hakimiyyəti Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Aprelin 12-də sanksiya siyahısına 397 Rusiya vətəndaşı, 25 şirkət və iki bank, Sberbank və Alfa-Bank daxil edilib. Bundan əlavə, hakimiyyət Rusiyaya yeni investisiyaları qadağan edib.