Putinin sözlərindən sonra neft bahalaşıb
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin müharibənin davam edəcəyi ilə bağlı sözlərindən sonra neftin qiyməti qalxıb.Bir sıra ölkələrin strateji ehtiyatlardan satışları ilə əlaqədar olaraq geriləmiş neft qiymətləri, Rusiya-Ukrayna müharibəsinə dair yeni açıqlamalar ilə əlaqədar olaraq yenidən yüksəlib.
Marja xəbər verir ki, ABŞ xam nefti yenidən 100 dolları, Brent nefti 105 dolları keçib.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin, Ukrayna tərəfinin Rusiya ilə İstanbulda aparılan danışıqlar nəticəsində əldə edilən razılaşmaları rədd etdiyini qeyd edərək, "Yenə çıxılmaz vəziyyətdəyik" deyib.
Amur vilayətində "Vostochnıy" bazasında Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko ilə görüşdən sonra Putin birgə mətbuat konfransında danışıb.
Ukraynada “xüsusi hərbi əməliyyat”ın gedişatının planlaşdırıldığı kimi davam etdiyini bildirən Putin əməliyyatı daha sürətli həyata keçirməyin mümkün olduğunu, lakin bunun qarşıdurmaların intensivliyi və itkilərlə bağlı olduğunu bildirib.
"Bizim vəzifəmiz qarşıya qoyulan bütün məqsədləri yerinə yetirmək və onlara nail olmaq, itkiləri minimuma endirməkdir. Biz Rusiya Baş Qərargahının təklif etdiyi plana uyğun olaraq ritmik, sakit hərəkət edəcəyik", - Putin bildirib.
Putin bəyan edib ki, əgər hamı üçün məqbul olan razılıq yoxdursa, xüsusi əməliyyat əvvəldə qarşıya qoyulan tapşırıqlar yerinə yetirilənə qədər davam edəcək.
Geosiyasi proseslərin neft qiymətlərinə təsiri hiss olunsa da, Rusiya embarqolara qarşı yeni addım atmağa hazırlaşır.
Rusiyanın energetika naziri Nikolay Şulqinov bəyan edib ki, Rusiya dost ölkələrə istənilən qiymət intervalında neft satmağa hazırdır.
Digər tərəfdən, dünyanın ən böyük neft ticarəti şirkəti olan Vitol Rusiya nefti üçün fəaliyyətini dayandıracağını açıqlayıb.