G7 ölkələri Rusiyaya bütün investisiyaları qadağan edəcək, ixrac və idxalı məhdudlaşdıracaq
G7 ölkələrinin liderləri bildiriblər ki, Ukraynada döyüşlər davam etdikcə, “Rusiyanın iqtisadi, maliyyə və texnoloji cəhətdən təcrid olunması” prosesi uzun sürəcək.Yeddilik Qrupu (G7) ölkələri Rusiyaya bütün investisiyaları qadağan edəcək, ixrac və idxal məhdudiyyətlərini genişləndirəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə bu dövlətlərin liderlərinin cümə axşamı dərc olunmuş bəyanatında deyilir.
Bəyanatda bildirilir: “Biz Rusiya iqtisadiyyatının əsas sektorlarına, o cümlədən enerji sektoruna yeni investisiya qoyuluşunu qadağan edirik. Biz Rusiyanın təhlükəsizliyi, hökumət strukturları və iqtisadiyyatı üçün vacib olan qabaqcıl malların və ixtisaslaşdırılmış xidmətlərin ixracı ilə bağlı qadağaları genişləndirmək niyyətindəyik. Biz həmçinin Rusiyaya gəlir gətirən bir sıra malların idxalına məhdudiyyətləri sərtləşdirəcəyik”.
G7 ölkələrinin liderləri bildiriblər ki, Ukraynada döyüşlər davam etdikcə, “Rusiyanın iqtisadi, maliyyə və texnoloji cəhətdən təcrid olunması” prosesi uzun sürəcək.
Fevralın 24-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin qondarma Donbass respublikalarının rəhbərlərinin yardım xahişinə cavab olaraq Ukraynada xüsusi hərbi əməliyyat elan edib. Bundan sonra ABŞ, Avropa İttifaqı, Böyük Britaniya və bir sıra digər dövlətlər Rusiyanın fiziki və hüquqi şəxslərinə qarşı sanksiyalar tətbiq etdiklərini, bir çox xarici şirkətlər isə Rusiya bazarını dayandırdıqlarını və ya tərk etdiklərini açıqladılar.