Rusiya tarixində ilk dəfə avrobond ödənişlərini rublla həyata keçirib
ABŞ və Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən beynəlxalq ehtiyatları dondurulan Rusiyanın Maliyyə Nazirliyi ölkənin maliyyə tarixində ilk dəfə olaraq avrobond üzrə öhdəliklərin xarici istiqraz sahiblərinə rublla ödənildiyini açıqlayıb.
Marja Nazirlikdən verilən açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, Rusiya Maliyyə Nazirliyinin xarici valyutada avrobond ödəniş tapşırığını xaricdəki bir vasitəçi bankın (müxbir) yerinə yetirməkdən imtina etməsi səbəbindən 649,2 milyon dollar dəyərində avrobond ödənişinin rublla edildiyi vurğulanıb.
Rublla həyata keçirilən avrobond ödənişinin Rusiyanın dondurulmuş xarici valyuta hesablarına çıxışı olmasından əvvəl xarici valyutaya çevrilə bilməyəcəyini vurğulayan Maliyyə Nazirliyi, xarici müxbir (vasitəçi) bankın kupon gəlirlərinin ödənilməsinə və pul vəsaitlərinin geri alınmasına icazə vermədiyini bildirib.
Avrobond ödənişlərinin ümumi məbləği 649,2 milyon dollar olaraq açıqlanıb.